تصفیه و بازیافت آب در کارخانجات سنگ بری

در سیستم­های فرآوری سنگ­های تزینی در کارخانه­های سنگ­بری تصفیه و بازیافت آب مصرفی یکی از مهمترین بخش­های کارخانه می­باشد که موجب صرفه­جویی در آب و زمین و درنتیجه صرفه جویی در هزینه می­گردد ، 

 

علاوه بر آن موجب حفظ محیط زیست می­شود. بدین منظور عمدتا دو روش برای تصفیه آب در کارخانجات سنگ­بری ارائه شده است که عبارتند از : 1. روش سنتی 2. روش مدرن (فیلتر پرس) که در ادامه به شرح این روش­ها و مقایسه این دو روش می­پردازیم :

روش سنتی

در این روش که در گذشته مرسوم بوده و امروزه به دلایل متفاوت جز روش­های منسوخ شده می­باشد احتیاج به ساخت تعداد زیادی استخرهای پساب سنگبری می­باشد که در نتیجه احتیاج به اختصاص دادن مساحت بزرگی از زمین کارخانه برای جمع آوری گِل سنگ می­باشد که هزینه زیادی را به تولید کننده تحمیل می­کند  علاوه بر آن در این روش میزان آب مصرفی ، نیروی انسانی ، تخریب محیط زیست ... در مقایسه با روش مدرن(فیلتر پرس) بسیار بیشتر است .

روش مدرن (استفاده از فیلتر پرس)

در این روش کلیه دوغاب که در کارخانه ایجاد شده و نیازمند جداسازی است طبق شکل ابتدا وارد مخزنی می­شود (A) بعد توسط پمپ­های مخصوص از این مخزن وارد تانک ته نشین کننده (کلاریفایر) (C) می­شود در طی این مسیر مواد شیمیایی مخصوص (فلوكولانت) (B) به دوغاب اضافه می­گردد که موجب تسریع در ته­نشین کردن گِل سنگ می­شود . در تانک ته نشین کننده آب تمیز از یک سمت خارج شده و به مخزنی جدا (H) منتقل شده تا دوباره به خط تولید پمپاژ می­شود و از انتهای مخزن گِل ته نشین­شده از طریق شیر اتومات (D) به منبع جمع­آوری گل منتقل می­شود . در این منبع بعد از همگن کردن گِل (E) ، توسط پمپ مخصوص به فیلترپرس (G) تمام اتوماتیک مجهز به صفحات بازشو و لرزاننده (shaker) و در صورت نیاز مجهز به سیستم شست­وشو که همگی توسط PLC کنترل می­گردد پمپاژ شده و در آنجا آب موجود در گل گرفته می­شود و گل خشک شده از مابین صفحات فیلترپرس جدا شده و تخلیه می­گردد و آب گرفته شده دوباره به مخزن اولیه هدایت می­شود .

 

از مزایای فیلتر پرس نسبت به روش سنتی می­توان موارد زیر را نام برد :

 1. استفاده از زمین­های اشغال شده توسط استخرها و گل ریزها
 2. صرفه جویی در آب مصرفی
 3. صرفه جویی در نیروی انسانی
 4. افزایش سرعت و راندمان
 5. حذف عملیات گِل کشی
 6. جداسازی راحت پودر سنگ و حمل راحت آن
 7. اشغال فضای کم­تر کارخانه و جلوگیری از تخریب محیط زیست

ساعات کار

 • شنبه تا چهارشنبه: 8:30 صبح تا 5 بعد از ظهر
 • پنجشنبه: 8:30 صبح تا 1 بعد از ظهر

اطلاعات تماس

 • دفتر مرکزی:
  آدرس : تهران - خیابان کارگر شمالی - نرسیده به بلوار کشاورز - کوچه قدر – پلاک 6 – طبقه سوم
  تلفن : 2-66903901 ، 66910163
  فکس : 66936239
  ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  کد پستی: 1418864544

تلگرام: safiaran@ عضویت 

 •  
  کارخانه:
  آدرس : کیلومتر 50 جاده خاوران – شهرک صنعتی پایتخت
  تلفن : 4572595 - 0233
بالا